«محمد‌کاظم حسن‌زاده» ؛ چهره ماندگار قرآنی درگذشت
چهارشنبه 1 بهمن‌ماه سال 1393 , ساعت : 07:59 ق.ظ

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس «محمد‌کاظم حسن‌زاده» قاری قرآن کریم شب گذشته در 59 سالگی بر اثر سکته قلبی دعوت حق را لبیک گفت.این استاد قرآن کریم متولد 1334 مشهد مقدس است. وی در امر تربیت قاریان قرآن بسیار فعال بود و افرادی مانند؛ حمید هروی، مهدی صیاف‌زاده، جواد کاشفی، سعید بیژنی، مهدی حسنی، حمید‌رضا عباسی و بسیاری از دیگر قاریان مشهدی در محضر وی به آموختن فنون تلاوت مشغول بودند.

«سعید طوسی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس با اشاره به خصوصیات اخلاقی مرحوم «حسن‌زاده» چهره ماندگار قرآنی اظهار داشت: ایشان حدود نیم قرن از عمر خود را وقف قرآن کرده بودند و برای توسعه امور قرآنی از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش می‌کردند.


تربیت هزاران قاریان قرآن

وی با بیان اینکه نتیجه تلاش‌های مستمر مرحوم حسن‌زاده تربیت هزاران قاری برتر قرآن کریم است، افزود: ایشان شاگردان بسیاری داشت که در عرصه‌های مختلف درخشیدند که «مهدی صیاف‌زاده» و «سید حمید هروی» قاریانی بودند که در مسابقات بین‌المللی توانستند رتبه‌های برتر کسب کنند.


طوسی با اشاره به اینکه مرحوم حسن‌زاده هر شب جلسه قرآن داشت و بیشتر زمان خود را به تربیت قرآن‌آموزانی توانمند اختصاص می‌داد، گفت: من با وجود اینکه شاگرد ایشان نبود اما گاهی در جلسات این استاد قرآن شرکت و از نکات کاربردی آنها استفاده می‌کردم.

این قاری بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه شوخ‌طبعی مرحوم حسن‌زاده باعث جذب جوانان به فعالیت‌های قرآنی می‌شد، خاطر نشان کرد: ایشان در کلاس‌های درس اشکالات قاریان را با طنز و شوخی و سعه صدر مطرح می‌کردند تا قاریان از فعالیت در این عرصه دلزده و پشیمان نشوند. وی افزود: مرحوم حسن‌زاده پس از پیروزی انقلاب اسلامی طلایه‌دار آموزش و تدریس مقامات قرآنی در مشهد بود و بیشتر قاریان مشهدی مقامات موسیقیایی را از این استاد قرآن آموختند.